Magazynowanie i buforowanie produktów
Magazynowanie i buforowanie produktów
Magazynowanie lub buforowanie produktów zawczasu umożliwia szybszą realizację zamówień i kompletacji całych zestawów produktów. Dobrze skoordynowany system magazynowania, gdzie odpowiednie produkty są blisko siebie, zwiększa efektywność całego systemu kompletacji artykułów. Odpowiednio skonfigurowane procesy magazynowania produktów mogą znacząco podnieść wydajność całego zakładu. Aby składowanie towarów przebiegało sprawnie, konieczne jest ustalenie odpowiedniej kolejności działań i zorganizowanie miejsca przystosowanego do przetrzymywania artykułów. Rozwiązaniem zapewniającym dużą wydajność jest automatyzacja procesów magazynowania. Zastosowanie odpowiednich systemów buforowania produktów zapewnia większą precyzję układania i pozwala na zoptymalizowanie procesów magazynowych.
Spis Treści
Zaawansowany system magazynowania produktów
Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej jest bardzo ważne w procesach logistycznych. Odpowiednio dobrane systemy magazynowania produktów umożliwiają zaoszczędzenie miejsca na zakładzie poprzez zgromadzenie większej ilości produktów na mniejszej przestrzeni. Automatyczny system magazynowania produktów zwiększa wydajność procesów magazynowych. Zastosowanie robotów AGV, przenośników i zaawansowanych systemów zarządzania danymi, operacje magazynowe stają się szybsze i efektywniejsze.
Rozwiązaniem tego typu jest przenośnik Prorunner MK5 wyposażony w system dodatkowych przenośników wysuwanych. Ta konstrukcja umożliwia magazynowanie produktów na kilku poziomach przy zajmowaniu stosunkowo niewielkiej ilości miejsca.
Magazynowanie Palet
Sztaplowanie, czyli układanie piętrowe palet pozwala zaoszczędzić miejsce potrzebne do ich magazynowania.
Sztaplowanie palet na magazynie jest niezwykle istotnym elementem efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową. Poprzez układanie palet jedna na drugiej możliwe jest oszczędzanie cennej przestrzeni, co pozwala na zwiększenie możliwości składowania. Sztaplowanie palet wymaga jednak odpowiedniego planowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Palety powinny być ułożone w stabilne stosy, uwzględniając wytrzymałość palet oraz równomierne rozłożenie ładunku. Ważne jest unikanie sztaplowania palet o różnych rozmiarach lub uszkodzonych palet, które mogą negatywnie wpłynąć na stabilność stosu.
Zazwyczaj układa się palety jedna na drugiej przy pomocy wózka widłowego. Istnieje również możliwość automatyzacji procesów sztaplowania poprzez wykorzystanie automatycznej sztaplarki. Zastosowanie sztaplarki do magazynowania palet pozwala zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność ich układania. Automatyczna układarka może tworzyć stosy stabilniejsze od tych postawionych przy pomocy wózka widłowego. Kompaktowo zbudowana sztaplarka nie zajmuje wiele miejsca i może być skonfigurowana z większością urządzeń transportu bliskiego. Sztaplarki oferujące wiele kierunków wprowadzania palet zapewniają dużą dowolność w integracji z istniejącymi już systemami transportu bliskiego.
Sztaplarka do palet załadowanych Prorunner Mk10-PS pozwala na automatyczne układanie palet w stosy. Pozwala to zminimalizować powierzchnię potrzebną do składowania załadowanych palet. Oferuje cztery kierunki wprowadzania/wyprowadzania palet i jest prosta w konfiguracji z systemem przenośników. Obsługuje układanie palet o wadze do 2000kg.
Na czym polega buforowanie produktów?
Buforowanie produktów polega na tymczasowym magazynowaniu ich przed kompletacją zamówień lub dalszą obróbką. Bufor produktów jest również przydatny w sytuacji, gdy dalsze procesy zostaną zakłócone, a my chcemy uniknąć zatrzymania całej linii produkcyjnej. Przy zastosowaniu bufora w takiej sytuacji początkowa faza produkcji może nadal być uruchomiona, a produkty w wybranym punkcie będą magazynowane, oczekując na odblokowanie dalszych procesów. Bez odpowiednich urządzeń produkty trzeba przekładać ręcznie na bok, a później zadbać o ich powrót w odpowiednie miejsce. Niestety buforowanie ręczne nie zapewnia dużej wydajności i niesie za sobą ryzyko pomyłek w postaci złego ułożenia produktów. Układanie manualne wykorzystuje również dużo więcej miejsca niżeli zautomatyzowane systemy buforowania, w których produkty mogą być magazynowane na wielu różnych poziomach.
Dobrze zaplanowane buforowanie może przynieść wiele korzyści, takich jak minimalizacja czasów oczekiwania, zwiększenie elastyczności i poprawa obsługi klienta oraz optymalizacja wykorzystania zasobów. Dlatego przedsiębiorstwa powinny dokładnie analizować swoje procesy i wymagania, aby odpowiednio dostosować strategie buforowania do swojej specyfiki i osiągnąć optymalne rezultaty.
Bufory mogą być stosowane na różnych etapach łańcucha dostaw, na przykład w magazynach surowców, w toku produkcji lub w magazynach gotowych produktów. Bufory
produkcyjne pomagają zabezpieczyć dostawy i minimalizować ryzyko braków towarowych, co przekłada się na lepsze zadowolenie klienta i większą efektywność działania przedsiębiorstwa.
Automatyczny system buforowania produktów
Przykładem automatycznego systemu buforowania produktów, jest konstrukcja składająca się z kilku podnośników Prorunner Mk5 z ruchem pionowym start-stop. Takie rozwiązanie umożliwia przechowywanie dużej ilości produktów na małej powierzchni przed przejściem do następnego etapu obróbki lub przechowywanie produktów w sytuacji, gdy dalsze
procesy zostaną zakłócone.
Innym przykładem automatycznego systemu buforowania produktów jest nasz system Buforowy Combi składający się z dwóch różnych transporterów pionowych. Połączenie wind Prorunner Mk1 i Prorunner Mk5 umożliwia również równoczesną obsługę dużych i małych produktów. Jeśli system musi obsługiwać duże produkty, aktywowany jest tylko Prorunner Mk1. Jeśli potrzebna jest obsługa mniejszych produktów – przy większej przepustowości – urządzenie Prorunner Mk1 służy jako przenośnik taśmowy indeksujący do zasilania przenośnika pionowego Prorunner Mk5.
Verticon
Jesteśmy firmą zajmującą się projektowaniem i implementacją rozwiązań do transportu poziomego i pionowego palet i produktów na terenie całej polski. Po wdrożeniu szkolimy pracowników zakładu.
W naszej ofercie posiadamy urządzenia transportu bliskiego, windy przemysłowe i urządzenia do automatyzacji procesów paletyzacji. Zajmujemy się automatyzacją magazynów i hal produkcyjnych. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy dobrać odpowiedni system do potrzeb zakładu. email: verticon@verticon.pl lub formularz kontaktowy